ALUMNI

Class of 1989

 
Class Motto:

We are all dreamers. Let us now dream, chase those dreams and fulfill

our ambitions. Let us now breathe peacefully the sweet winds of life

and never forget where all of our dreams began.

Class Color:Navy, Blue and Silver

Class Song: "Friends"

Flower: White Rose

 

 

GRADUATES

Matthew Mack Abraham

Angela ReneeArceneaux

George Armbruster III * george@panalaw.com

William Paul Aton

Blaine Ray Bearb

Lisa Elizabeth Bourque

Raymond Bourque, Jr.

Bridget Faye Brasseaux (Olivier)

John Raymond Brasseaux

Tara Marie Breaux (Baudoin)

Shane Scott "Bruce" Broussard

Amy Elizabeth Brunet

Jeannie Marie Castille (Picard)

Nikolette "Niki" Marie Castille (Miller)

Wendy Marie Clavelle

Nicole Ann Cockerham

Carla Jean Comb

Allen James Cornett

Kelly Edith Credeur (Myers)

Nannette Crochet

Darrell John Delhomme

Patrick J.  Deshotels

Chad James Devillier

Tracy Lynn Doucet (Dejean)

Jason Scott Dronet

Danielle Rhea Dupuis (Baudoin)

Tricia Lyn Dwyer (Massie)

Ken Michael Firmin

Kellie Ann Fontenot (Flynn)

Laurie Ann Fontenot (Comeaux)

Nancy Jo Fox (Bourque)

Cristie Lee Gautreaux (Gibbons)

Gaye Anne Gorczakowsky

James Patrick Granger

Amanda Kay Greig

Bonnie Lynn Grimsley

Jeneé Marie Guidry (Schultz)

Thad Damian Guidry

Blaine Joseph Habetz

Karrie Anne Hale (Blanco)

Candice Denise Hebert (Latino)

Chadwick John Hebert

Marc Ivy Hebert

Sharelle Renee Hebert

Shane Miguel Hernandez

Gia Marie Huff (Guidry)

Donna Lynn Huval (Thibodeaux)

Roderick Adrian James

Kristine Rachel Kinniff (Manak)

Grady James Labbe

Bryan Stephan LaFleur

Jennifer Lynn LaGrange jenlagrange@yahoo.com

Dawn Marie Lastrapes (Trahan)

Tressie Lynn LeBlanc (Kidder)

Lance Lamar Leger

Mary Zoe Lynch (Collier)

Marcus Michael Marullo

Monica Monee Matthieu, (Dr.)

Jill McDowell (Gatti)

Lisa Dianne McRae (Price)

David Eleazer Meagher

John Francois Miller

Kenneth Wayne Miller

Brooke Haydel Morrison

Monica Lynn Munro (Judice)

Michael John Naquin

Terrence "Terry" Albert Olivier

Paul Albert Parker

Amy Marie Patin (Thibodeaux)

Darrin Thomas Patin

Jennifer Ann Patton (Howard)

Brian James Rachal

Kathleen Marie Richard

Capt. Resa Renee Roberie (Combs)

Dawn Marie Robin (Menard)

André Rachelle Savoie

Herman John Schulze III

Britt Michael Sonnier

Jonathan Allen Stelly

Tricia Lynn Stoute (Rice)

Nicole Marie Tarpley (Gregory)

Philip Milton "Bo" Thevenet pmthevenet@gmail.com

Don John Thibodeaux

Lance Anthony Trahan

Angela Lynn Viator (Credeur)

Chris Kenneth Villemarette

Misti Beth Whittington (Darby)

Leslie Lynn Williams

Pamela Jane  Williams

Allen Wiltz

Steven Francis Wiltz

Randall John Wright

Paul Jude Zimmerman

 

Note: *Denotes someone who did not graduate from TCH with his class but has significant ties to this class and is considered a fellow alumni and classmate by their peers.

 

If you would like your email address listed,

contact us at feedback@tchs.net

 

TCH's 34th school year

TCH's 31st graduation class

 

School Name: Teurlings Catholic High School

Grades: 7-12

Enrollment: 338

91(Seniors), 70(Juniors), 57(Sophs.), 54(Freshmen), 39(8th grade), 27(7th grade)

Principal: Mr. Bruce Baudier

 

Faculty:

Karol Howerton - Asst. Principal

Rodney LeDoux - Counselor

Sister Laura Melancon - Religion Coordinator

Jude Halphen - Seminarian

Sarah Buckmaster - Librarian

Joyce Danenburg - Receptionist

Donna Domingue - Secretary

Jody Pousson - Bookkeeper

Ella Richard - Teacher's Aide

Pam Angelle - English IV, Advanced Composition

Debra Beeman - Honors Geometry, Geometry

Ron Bodin - English II, Psychology

Susie Brunet - Religion 7, 8

Sonny Charpentier - World Geography, P.E.

Michelle Cline - Chemistry

Toni Dueitt - American History, Psychology

Dona Dugas -  Biology I, II, Honors Biology I, II

Kent Finley - P. E.

J. C. Hebert - Geometry, Advanced Math, Calculus

Jed Hebert - World History, P.E.

Michelle Hebert - English 7, 8, Reading 8, Science

Pam Hebert - Art I, II, III, Reading 7

Earl Heintz - Head Football Coach, Algebra I, Geometry

Marty Heintz - Social Studies, Psychology, English 8

John Huckaby - Religion III

Lance Kimball - Math

Bobby Lagrange - Algebra II, Honors Algebra II, Advanced Math

Sandra Lagrange - English I, II, Honors English II

Betty Mouton - Religion III, IV

Lois Nemetz - Speech I, II

Gary Perkins - Algebra I, P.E., Civics

Anna Proctor - Computer Literacy, Typing I, Record Keeping

Patrick Pryor - French I, II

Kelly Scofield - P.E.

Douglas Stewart - World History

Norma Thompson - Art I, II, III, Religion II

Barbara Nickerson - Cafeteria

Linda Reed - Cafeteria

Mary Johnston - Cafeteria

Bernice Angelle - Cafeteria

Lula Mouton - Cafeteria

Celeste Dean - Cafeteria

Delta Melancon - Cafeteria

Morris St. Julien - Custodian

Tony Harris - Custodian

 

School Board Members:

 

 

 

Student Council President: John Miller

Student Council: Lisa Bourque, Gia Huff, Randall Wright, Cristie Gautreaux, Cheri Sharon, Veronica Langley, Shannon Chaisson, Christie Deaton, Michelle Guillory

 

 

 

 

 

 

 

 

Homecoming Queen: Cristie Gautreaux     

Homecoming Court:

Danielle Dupuis - First Maid - Senior

Jill McDowell - Second Maid - Senior

Tracy Doucet - Senior

Jeneé Guidry - Senior

Nancy Fox - Senior

Veronica Langely - Junior

Heidi O'Brien - Junior

Cheri Sharon - Junior

Tiffany Tauzin - Junior

Christie Deaton - Sophomore

Shantelle Menard- Sophomore

 

 

 

 

 

 

 

Cheerleaders:

Misti Whittington - Head Cheerleader - Senior

Tracy Doucet - Head Cheerleader - Senior

Lisa Bourque - Senior

Danielle Dupuis - Senior

Kellie Fontenot - Senior

Cristie Gautreaux - Senior

Jeneé Guidry - Senior

Jennifer Patton - Senior

Cheri Sharon - Junior

Tiffani Tauzin - Junior

Renee Broussard - Sophomore

Christie Deaton - Sophomore

Shantelle Menard - Sophomore

 

 

 

 

 

Homecoming Cheerleaders:

Amy Patin

Misti Wittington

Renee Broussard

Kim Comeaux

Angie Viator

Lisa Bourque

Monica Munro

Shawnee Prejean

Pam Williams

Tricia Dwyer

Gia Huff

Kellie Fontenot

 

 

 

 

 

 

 

Rebel Revue:

Jeannie Castille - Captain

Wendy Clavelle - Co-Captain

Niki Castille - Senior Lt.

Dawn Lastrapes - Senior Lt.

Stephanie Leger - Junior Lt.

Josie Garber - Junior Lt.

Amanda Greig, Jill McDowell, Shannon Chaisson, Molly Dupre,

Karrie Hale, Allyson Theunissen, Kate McLeod, Kiley Begnaud,

Heidi O'Brien, Leah LaGrange, Rachel Leleux, Mandy Meche

 

 

 

 

 

 

Rebelettes:

Kelley Jolivette - Captain, Andrea Guidry - Co-Captain, Kessler Rawls - Drum Captain, Jennifer Babineaux - Secretary

Mary Sisley - 9th Grade Representative, Shamra Menard - 8th Grade Representative

Lori Meagher, Clare Foley, Allison Zaunbrecher, Andree Arceneaux, Kate Poirrier, Davonna Wilkins, Allison Spano, Julie Mouton,

Genae Segura, Melissa Angelle, Denise Hopkins, Jennifer Zaunbrecher, Kim LeBlanc, Brandy Scrantz, Leslie Hebert,

Paige Domengeaux, Misty Briley, Errin Broussard, Amy Bearb, Jayna Clark, Kelley Jolivette, Tara Guidry

 

 

 

 

 

 

Sweetheart Dance

Mr. TCH: Brooke Morrison

Miss TCH: Cristie Gautreaux

First Runners Up: Lisa Bourque & Shane Hernandez

Second Runners Up: Nancy Fox & Pat Deshotels

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prom

Mr. Senior: David Meagher

Miss Senior: Danielle Dupuis

First Runners Up: Brooke Morrison & Nancy Fox / Cristie Gautreaux (tie)

Second Runners Up: Bo Thevenet

Most Athletic: Grady Labbe & Jennifer LaGrange

Most Feminine: Danielle Dupuis

Most Handsome: Brooke Morrison

Most Witty: Tara Breaux & Ray Borque

Most Spirited: Lisa McRae & Paul Aton

Most Likely To Succeed: Cristie Gautreaux, John Miller & Monica Matthew

Most Talented: Pam Williams & Marcus Maurillo

 

 

 

Rebels of the Month: John Miller (Sept), Cristie Gautreaux (Oct), Randall Wright (Nov), Lisa Bourque (Dec), Bo Thevenet (Jan), Nancy Fox (Feb), Gia Huff (Mar), Paul Parker (Apr), John Brasseux (May)

 

 

 

 

 

 

 

Valedictorian: John Miller

 

Salutatorian: Randall Wright

 

Top Graduates: John Miller, Randall Wright, Paul Aton, Paul Parker, Monica Matthieu,

Jill McDowell, Bo Thevenet, Darin Patin, Shane Hernandez, Kelly Credeur

 

Rebel of the Year: Lisa Bourque

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Football 1988

Head Coach: Kent Finley

District: 5-AA

Record: 0-10

District Record: 0-7

 

 

TCH Score Opponent Opp. Score

0

13

6

0

7

14

14

8

14

0

Breaux Bridge

at St. Thomas More

Hanson

Port Barre (District)

at Opelousas Catholic (District)

Notre Dame (District)

at Church Point (District)

Lake Arthur (District)

at Sunset (District)

at Iota (District)

40

41

42

33

14

47

35

33

30

34